Medycyna i zdrowie

Specjalny ubiór lekarzy

Wśród niekończącej się listy istniejących obecnie na świecie zawodów jest kilka takich branż, których przedstawicieli odróżnimy od razu ze względu na ich charakterystyczny wygląd zewnętrzny. Już dzieci w przedszkolu uczą się rysować policjanta w jego niebieskim mundurze, strażaka w czarnym stroju i hełmie. Łatwo też wskazać na ochroniarza w supermarkecie, czasem specjalny strój noszą sprzątaczki, pracownicy fizyczni. Kolejnym takim zawodem jest zawód lekarski.

Doktora w przychodni poznamy po białym fartuchu i stetoskopie na piersi. W przypadku tej branży specjalny strój jest jednak, co oczywiste, potrzebny nie tylko po to, by lekarza można było łatwo rozpoznać. Choć i ta rola innego wyglądu na pewno jest potrzebna, gdy np. w szpitalu dochodzi do nagłej i niebezpiecznej sytuacji, w której chcemy jak najszybciej wezwać osobę kompetentną do udzielenia pomocy.

W miejscu pracy medyka – szpitalu, przychodni czy domu pacjenta niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Sterylne warunki są niezbędne jeśli zależy nam na zapewnieniu, jak najlepszych warunków do opieki nad chorym. Kwestie sanitarne przyjmują rangę sprawy życia lub śmierci szczególnie podczas operacji.

Fartuchy dla lekarzy są więc prawdopodobnie najluźniejszą formą medycznego „dress codu”. Podczas bardziej skomplikowanych zabiegów pracownicy służby zdrowia powinni zamienić zwykłe bluzy medyczne na ubranie, które w całości zagwarantuje choremu sterylność. Powinno ono być używane tylko w miejscu pracy lekarza, tak aby nie przynosić z zewnątrz wirusów i bakterii. Pacjent nie może być narażany na kontakt z drobnoustrojami. Jego odporność i tak jest już najczęściej osłabiona. Oddzielny ubiór przeznaczony na czas pracy zmniejsza też ryzyko przeniesienia pewnych chorób zakaźnych poza teren szpitala lub przychodni.

Należy pamiętać, że odzież medyczna to też mniejsze elementy stroju lekarza. Chociażby z różnych seriali medycznych można się dowiedzieć, że lekarz podczas operacji oprócz dwuczęściowego uniformu musi też mieć maskę, która zabezpiecza pacjenta przed kontaktem ze śliną czy drobnoustrojami zawartymi w ustach lekarza, a także czepek na głowę, który nie pozwala włosom dostać się do ciała operowanego. Szpitale często wymagają też od swoich pracowników noszenia oddzielnego, białego obuwia.

Jak wiemy, również pielęgniarki i ratownicy mają swoje własne uniformy.
Odzież medyczna jest przechowywana w miejscu pracy i musi być odpowiednio czyszczona. Pierze się ją w bardzo wysokich temperaturach, w pralniach przeznaczonych tylko do tego typu ubrań.

REKLAMA: Odzież lekarska – MedicStar – medicstar.pl/odzież-lekarska

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)
Specjalny ubiór lekarzy, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Zostaw odpowiedź