Medycyna i zdrowie

Podstawowe badania profilaktyczne: krew, cukier, cholesterol

Większość osób niestety nadal udaje się na badania dopiero wtedy, gdy coś im zaczyna dolegać. Tymczasem regularne kontrolowanie stanu naszego organizmu pozwala uniknąć wielu groźnych chorób, a także poprawić jakość naszego życia. Warto więc regularnie wykonywać podstawowe badania laboratoryjne na krew, cukier i cholesterol.

 

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?

Podstawowymi badaniami profilaktycznymi, które należy systematycznie wykonywać są morfologia krwi oraz testy na poziom cukru i cholesterolu. Oprócz tego warto zlecić wyznaczenie wskaźnika OB.

 

Jak często chodzić na badania profilaktyczne?

Najczęściej zalecanym przez lekarzy czasem pomiędzy kolejnymi badaniami o charakterze kontrolnym jest okres jednego roku. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku uskarżania się na długo utrzymujące się dolegliwości niewiadomego pochodzenia, powinniśmy przebadać się niezwłocznie.

 

Badanie poziomu cukru

Badanie poziomu cukru polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi. Warunkiem koniecznym do otrzymania prawidłowego wyniku jest przyjście na badanie na czczo. Podwyższona wartość cukru we krwi może świadczyć o cukrzycy lub jej początkach. Nieco rzadziej spotykanym stanem jest niedobór tego składnika, czyli hipoglikemia. Nie jest on korzystny dla organizmu i może wskazywać na choroby wątroby bądź nerek.

 

Badanie poziomu cholesterolu

Badanie poziomu cholesterolu sprowadza się do wyznaczenia wartości cholesterolu całkowitego oraz stężenia dwóch jego frakcji – LDL i HDL. Pierwsza z nich jest popularnie określana mianem „złego cholesterolu”, ponieważ osadza się na wewnętrznych ściankach tętnic, zwiększając ryzyko miażdżycy. Frakcja HDL przeciwdziała natomiast temu procesowi, oczyszczając układ krwionośny.

Najczęściej spotykane odstępstwa od przyjętych norm wartości cholesterolu obejmują podwyższony cholesterol całkowity i stężenie frakcji LDL. Można im przeciwdziałać za pomocą doboru odpowiedniej diety oraz wykonywania regularnych ćwiczeń fizycznych. Rzadkim przypadkiem jest nadmiar frakcji HDL lub wyjątkowo niski poziom LDL. Na pierwszy rzut oka moglibyśmy być z takich wyników zadowoleni, jednak w praktyce bywają one oznaką groźnych chorób różnych narządów wewnętrznych.

 

Morfologia krwi

Morfologia krwi opiera się na analizie jej składu: liczebności krwinek białych, czerwonych i wielu innych elementów. Odstępstwo od przyjętych norm może być oznaką między innymi chorób lub stanów zapalnych.

 

Przygotowanie się do wykonania badań profilaktycznych

Przyjmując, że chcemy wykonać wyłącznie podstawowe, wymienione wyżej badania, przygotowanie jest bardzo proste i sprowadza się do jednej zasady – musimy być na czczo.

VN:D [1.9.22_1171]
Ocena: 4.0/5 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)
Podstawowe badania profilaktyczne: krew, cukier, cholesterol, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Zostaw odpowiedź