Biznes i ekonomia

Kredyt kontra pożyczka. Sprawdź jakie warunki musisz spełnić, aby…

Alior Bank

Wciąż niewiele osób odróżnia pożyczkę od kredytu. Czy obie te opcje posiadają cechy wspólne? Co je od siebie odróżnia? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie warunki należy spełnić w przypadku wybranego wariantu finansowego.

Forma finansowania zależy od Twojej potrzeby

To, na jakie finansowanie się zdecydujesz w dużej mierze zależy od tego, na co potrzebne są pieniądze. Jeżeli do osiągnięcia wymarzonego celu brakuje Ci tylko kilkuset złotych, warto zwrócić uwagę na to, co w swojej ofercie mają szybkie pożyczki. Chcesz zmierzyć się z remontem mieszkania lub planujesz daleki, rodzinny wyjazd? W tym przypadku przyda się większe zaplecze finansowe i najlepiej zastanowić się nad kredytem gotówkowym.

Alior Bank

Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką

1. Czas weryfikacji zdolności kredytowej

W przypadku pożyczki czas weryfikacji może przeciągnąć się maksymalnie do kilku godzin i już w tym samym dniu powinieneś mieć dostęp do pieniędzy. Banki, które wydają kredyty zobowiązane są do większej ilości formalności, a co za tym idzie czas całej procedury się wydłuża.

2. Sposób weryfikacji zdolności kredytowej klienta

Ubiegając się o pieniądze z banku najczęściej wymagane są: dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach i nienaganna historia kredytowa. Decydując się na pożyczkę nie potrzeba żadnego z wyżej wymienionych formalności, chociaż w niektórych firmach może być potrzebny dokument tożsamości.

3. Termin zwrotu spłaty

Kredyt bankowy zawsze musi mieć określony termin zwrotu pieniędzy, oraz wysokość i ilość rat. Pożyczki nie mają potrzeby dokładnego określania tych terminów – dodaje Karol B. z serwisu Banki 24.

4. Zaświadczenie o zarobkach

Dla banków takie zaświadczenie jest jednym z podstawowych dokumentów, który pozwala wydać osobie ubiegającej się o kredyt pieniądze. W takim zaświadczeniu zawiera się dane zakładu pracy, datę zawarcia umowy, rodzaj umowy i wymiar etatowy oraz informacje o zarobkach. Ubiegając się o pożyczkę takie formalności zazwyczaj są zbędne.

5. Przelewy weryfikacyjne

W przypadku kredytów i pożyczek online często można spotkać się z koniecznością weryfikacji swojej decyzji za pomocą niewielkiego przelewu bankowego (np. 1 zł, 1 gr). Warto pamiętać o tym, że w dość łatwy sposób można znaleźć pożyczki bez sprzedawania grosza, w których nie wymagane są jakiekolwiek przelewy, co znacznie ułatwia i przyspiesza całą procedurę.

Określenie celów, na które będą przeznaczane pieniądze

Banki udzielają kredytów na sprecyzowany cel (nie dotyczy to kredytu gospodarczego i konsumpcyjnego potrzebnego na wydatki bieżące), dlatego wykorzystanie pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem może wiązać się z koniecznością natychmiastowej spłaty kredytu. W przypadku pożyczek pieniądze możesz przeznaczyć na co tylko chcesz, w zależności od własnych potrzeb.

VN:D [1.9.22_1171]
Ocena: 3.0/5 (2 głosów)
VN:D [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 2 głosów)
Kredyt kontra pożyczka. Sprawdź jakie warunki musisz spełnić, aby..., 3.0 out of 5 based on 2 ratings

Zostaw odpowiedź