Kultura i sztuka

Czy szata zdobi człowieka?

Zwykło się mówić, że nie szata zdobi człowieka. Dużo prawdy jest w tym przysłowiu. Wszak nie to co człowiek nosi na sobie świadczy o tym kim jest. Jednak ubiór jest również ważnym elementem naszego wizerunku, podkreślającym naszą indywidualność. Warto zastanowić się jaką rolę odgrywa w naszym życiu ubranie?
Poprzez strój komunikujemy się w sposób pozawerbalny z innymi ludźmi. W końcu to na odzienie zwracamy w pierwszej kolejności uwagę, gdy kfashion-show-1746621_960_720ogoś poznajemy. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednio dobrane ubranie odzwierciedla nasz charakter i osobowość. Sprawia, że czujemy się komfortowo oraz dobrze i często mówimy, że to nasza „druga skóra”.
Ubranie od zawsze spełniało ważne funkcje nie tylko ochronne. Dawniej bywało tak, że ludzie różnych warstw społecznych czy zawodów poprzez ubiór podkreślali swoją przynależność do danej grupy zawodowej, wyższy status społeczny albo pochodzenie.
Podobne funkcje w dzisiejszych czasach spełnia dress code jako zbiór zasad dotyczących odpowiedniego dobrania ubioru.
ymagany w różnych kręgach zawodowych istnieje określony dress code, którego przestrzeganie służy identyfikacji grupy ludzi z firmą. Ale dress code służy spełnia określone funkcje także w innych sytuacjach. Czasami odpowiedni ubiór służy okazaniu szacunku innym osobom lub miejscu, tak będzie w przypadku np. rozmowy o pracę, egzaminu wstępnego na uczelnie a także w trakcie różnych uroczystości zarówno o charakterze religijnym jak i państwowym.
W różnych kulturach ludzie ubierają się także według określonego wzorca narzuconego przez tradycję lub religię. Czasami np.w Puszczy Amazońskiej sposób ubierania wynika po prostu z panujących tam trudnych, gorących warunków klimatycznych.
Tak więc ubiór jest częścią naszego istnienia i potwierdzić to można obserwując różne kręgi kulturowe lub etniczne.
A jakie znaczenie ma ubiór dla ludzi mieszkających w naszym kręgu kulturowym?
Ubieramy się inaczej w zależności od pory roku, sytuacji, a także możliwości finansowych. Ubiór sprawia, że czujemy się komfortowo i poprawia nastrój. Sposobem ubierania się komunikujemy się często z innymi pokazując na zewnątrz to jacy jesteśmy, co lubimy, jaki mamy nastrój. Styliści podpowiadają nam co założyć, aby krój ubioru był dopasowany do sylwetki i wieku. W zależności od panującej mody decydujemy się na zakup określonej garderoby.
Zakupy odzieżowe stały się w dzisiejszych czasach sposobem na spędzeniu wolnego czasu. Coraz częściej w dzisiejszych czasach robimy zakupy ze stylistą. I ten trend staje się coraz bardziej modny nie tylko wśród znanych z telewizji osobistości, ale również wśród ludzi, którym zależy na modnym wyglądzie.

REKLAMA: StyleAndMore.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/5 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)

Zostaw odpowiedź